Van de maximaal mogelijke voorraad van 21 miljoen bitcoin is nu 90% gemined. Dat komt neer op 18,899 miljoen bitcoin die nu beschikbaar zijn gekomen om te hodl’en, verhandelen of voor altijd kwijt te raken.
3,7 miljoen BTC zoek
De eerste bitcoin werden gemined op 9 januari 2009 tegen een block subsidy van ₿50. Het heeft bijna 12 jaar geduurd om tot 90% te komen. Op dit moment, drie halveringen van de block subsidy later, komt er iedere 10 minuten op deze manier ₿6,25 bij het aanbod van bestaande bitcoins.
Naar verwachting is in 2140 (afgerond) 100% van de maximaal beschikbare bitcoin gemined, net iets minder 21.000.000 stuks.
Niet alle bitcoin is beschikbaar voor de markt. Een deel van de voorraad is verloren gegaan in de jaren. In de tijd dat je voor 10.000 btc ($41) een pizza kocht bij Papa John’s Pizza sprongen mensen iets lichtzinniger met hun bitcoin om dan tegenwoordig.
Verhalen over verouderde, weggegooide en gecrashte computers of verdwenen hardware wallets zijn er te over. Let ook op je private keys, bewaar ze bij voorkeur niet in je vishengel. Vorig jaar rekende Chainalysis uit dat zo’n 3,7 miljoen bitcoin verdwenen is of in ieder geval niet meer te gebruiken voor transacties.
Adoptie
Toen nog maar 10% van het aanbod gemined was in 2010, lag de prijs van een bitcoin op $0,10. In december 2012 was 50% van de totale hoeveelheid bitcoin beschikbaar en de prijs $7,50. Op het moment van schrijven beweegt de koers tussen de $48.000 en $49.000.
Achteraf is het nogal een understatement dat hodl’en had geloond. Met een grotendeels vooraf bepaald aanbod is de prijs vooral een weergave van de gestegen vraag en toegenomen adoptie. Bitcoin deed er mondiaal nog niet echt toe toen 10% of 50% beschikbaar was. Nu wordt er in allerlei regio’s in de wereld geëxperimenteerd en is er wereldwijd discussie over regulering.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties